SK CZ HU HR EN

Za bolje spavanje beba i djece

Zašto je spavanje djece tako važno? Kako se može pozitivno utjecati na kvalitetu spavanja djeteta? Pročitajte više o ciklusu spavanja i o tome, što sve utječe na spavanje djeteta.

Svako dijete je drugačije, te je i potreba za spavanjem kod svakog djeteta drugačija. Dužina i frekvencija spavanja se mijenja i s dobi djeteta. Dok novorođeno dijete treba približno 16-20 sati dnevno , trogodišnjem djetetu je dovoljno oko 10-16 sati dnevno.


Zašto je spavanje tako važno?

Potpuno kvalitetno spavanje djeteta je vrlo važno iz nekoliko razloga:

  • Zdravo spavanje utječe na fizički i mentalni razvoj djeteta.
  • Tijekom spavanja dolazi do rasta i regeneracije.

Nedovoljno spavanje naprotiv:

  • Prouzročuje poremećaje u ponašanju, probleme s koncentracijom, mrzovoljnost i impulzívnost.
  • Tijelo ne funkcionira optimalno.
  • Dolazi do poremećaja imuniteta, pada snage (fizičke, psihičke i kongnitivne).
  • Manjak spavanja povećava razinu hormona stresa - kortizola.

Ciklus spavanja 

Nije najvažnije koliko dugo dijete spava, nego i koliko kvalitetno spava te je li uspješno dovršen ciklus spavanja. 
Spavanje ima nekoliko faza. Nakon faze zaspavanja dolazi  faza non-REM, koja ima 4 stupnja.

Od najplitkijeg spavanja do najdubljeg. Duboki san u trećem i čertvtom stupnju non-REM faze je vrlo važan. Tijekom njega dolazi do regeneracije somatskih funkcija.
Tijekog tog sna tijelo smanjuje metabolizam, frekvenciju srca i dihanja.

Ako tijekom spavanja ne dođe do potpunog kompletiranja cijelog ciklusa, ili ga prekinemo upravo u najdubljim fazama ciklusa, ujutro osjećamo umor.

Tijekom noći se izmjenjuju faze non-REM i REM spavanja. U odraslog čovjeka čak četiri puta. Tijekom REM faze spavanja dolazi do sanjanja. Tada nastaje regeneracija moždanih funkcija, preslaganje misli.  Zahvaljujući tom procesu se slabe asocijacije uspomena mijenjaju u jake uspomene.


Kako pomoći djeci da bolje spavaju

Na spavanje djeteta utječe mnoštvo raznih faktora. Na mnoge od njih možemo utjecati. Možemo ih pretvoriti u dobre navike, koje će pripremiti djecu za bolje spavanje.



1. Okolina

Zdravo spavanje djece zavisi od okoline u kojoj spavaju. Stoga možemo pomoći jednostavnim koracima do boljeg spavanja:

  • dječju sobu prije spavanja dobro prozračite
  • temperatura u sobi ne treba biti preko 18°C - 20°C
  • optimalna vlaga zraka je 45 - 55 %
  • minimalizirajte buku
  • minimalizirajte svjetlo
  • smještaj kreveta (izbjegavajte smještanje uz radijator, na propuhu, ispod prozora)
  • kvalitetan madrac, posteljina, jastuk i pokrivač
  • udobna dječja pidžama


2. Režim

Odrediti pravila prije spavanja nije uvijek jednostavno. No ako ih pretvorimo u naviku, na koju će se djeca priviknuti, taj režim će smatrati nečim potpuno prirodnim.

  • Razlikovanje dana i noći - tijekom dana izvršavamo aktivnosti, dnevno spavanje kod male djece ne bi trebalo biti u potpunom mraku i tišini. Dijete bi trebalo opažati normalnu dnevnu buku. Tako ćemo naučiti djecu razlici između dana i noći.
  • Kupanje - u mnogim obiteljima je običaj djecu prije spavanja okupati ili otuširati. Nakon kupanja dolazi na red mirni režim u pidžami na krevetu. Djeca se pripremaju na spavanje.
  • Higijena - oprati zube, ići na wc, oprati ruke. Kod djevojčica uređivanje kose prije spavanja i presvlačenje u pidžamu.
  • Jelo i napici - dojenčad se umiruje i pijenjem mlijeka ili dojenjem. Starija djeca ne bi više trebala neposredno prije spavanja jesti niti piti. 
  • Smanjena aktivnost - prije spavanja smanjiti fizičku i psihičku aktivnost. To znači, da bi se aktivno kretanje ili računarske igrice trebali ograničiti na minimum. Djeca bi trebala posegnuti za knjigom, možemo s njima u miru popričati. Mlađoj djeci pročitati bajku.
  • Redovito vrijeme - djeca će se naučiti na režim. Izvršavati sve zadatke prije spavanja u otprilike isto vrijeme.


Važna informacija

Mnoga istraživanja su dokazala, da u djece, koji pred ekranima mobinih telefona, tableta i prijenosnih računala provode više od 4 sata dnevno, zaspavanje traje u prosjeku sat vremena duže. To također ima negativan učinak na  spavanje djeteta.

Već više od dva sata kontakta s mobitelom i računalom kod djece dovodi do poremećaja zdravog spavanja. 


Pidžama i kvalitetno spavanje


Na udobno spavanje djece utječe i dječja pidžama. Tijekom spavanja bi se bebe i djeca trebali osjećati što najudobnije. Pidžama ih ne bi smjela grebati ili im ograničavati pokrete. Trebala bi biti dovoljno slobodna, ali da ne pada.

Dječja pidžama bi trebala biti šivena od príiodnnih materijala. Ti imaju sposobnost reguliranja tjelesne temperature i odvođenja znoja. Dječje pidžame se proizvode od pamuka, bambusa, lana i flanela.

Ljeti radije odabiremo dječju pidžamu s kratkim rukavima. U slučaju vrućih dana to može biti i kratki donji dio. Kod djevojčica to može biti i noćna košulja od laganog prozračnog pamuka. 

Pidžamu odabiremo tako sa se sviđa i djeci te da se s radošću presvlače u pidžamu. 

Certificirani materijali

Mame umjesto pidžame koriste dječje kombinezone za bebe. Dječji kombinezon je proizveden većinom od pamuka a dijete je cijelo oblečeno  u njemu. Zakopčavanje po cijeloj dužini omogućava jednostavno oblačenje i mijenjanje pelena. Tako dijete bez potrebe ne izlažemo stresu. 

Posegnite za kombinezonima, koji su proizvedeni od certificiranih materijala. Ne sadrže tvari štetne za zdravlje.  

Naše dječje pidžame JAPITEX su proizvedene od certificiranih materijala. Certifikacija OEKO-TEX Standard 100 1. kategorije je najstrožija upravo za dječju odjeću. Stoga proizvodi s ovim certifikatom su pogodne za djecu već od rođenja.

Prijavite se za newsletter te dobijte popust od 5 eur

Nikada ne propustite ponudu. Prijavite se u newsletter i dobijte popust u visini od 5 €, koji važi za prvu kupovinu u vrijednosti od 70 €

×
Pretražujemo