SK CZ HU HR EN

Savjeti kako podnijeti polazak u jaslice, vrtić i školu

Ljeto se polako bliži kraju i rujan je pred vratima. Početak vrtića ili škole sa sobom nosi i brige i stres. Kako ne zaboraviti nešto i sve uspjeti čak i s djecom? Pročitajte naše savjete i ideje.

Ovaj korak jako je težak za djecu, roditelje i cijelu obitelj. Dijete čekaju novi izazovi, nove situacije i novi ljudi.
Mora naučiti kako to funkcionira, početi koristiti pomagala, postati svjestan tima i učitelja.



Idemo u jaslice

Kad zamislimo što to znači za dijete, bolje ćemo razumjeti njegov strah i stres oko polaska u jaslice. Ostat će bez roditelja, u okolini i s ljudima koje ne poznaje. Ne zna koliko će dugo biti sam, ne shvaća da će se majka vratiti po njega. Postupna prilagodba izvrstan je pomagač. Ali ne dopuštaju to sve jaslice. To je duži proces. U početku je roditelj prisutan i njegovo vrijeme provedeno u jaslicama postupno se smanjuje.

Osim djece, ovu odvojenost teško podnose i roditelji. Sami sebi to predbacuju a dječji plač u njima će poduprijeti prijekore. Međutim, većina djece se nakon odlaska roditelja brzo umiri. Učiteljice izmisle aktivnost za djecu, pokažu im igračku ili ih uzmu u ruke i igraju se s njima. Dijete će polako stvarati naviku i sigurnost da će roditelj doći po njega.

SAVJETI:

  1. Trening odvajanja. Korištenje dječjih centara, klubova, gdje će dijete biti zbrinuto određeno vrijeme. Produžite ovo vrijeme. Pitajte bake i djedove ili prijatelje za nadzor i opcije, ostavite nima djecu.
  2. Brzi rastanak. Ovo dvostruko vrijedi za malu djecu. Ostavljanje djeteta u jaslicama, grljenje i maženje prije odlaska, štetno je ne samo za djecu, već i za roditelje. Ponekad majke znaju čak i zaplakati u naletu emocija zbog rastanka. Što je rastanak brži, to je prihvatljiviji za obje strane. Ako dijete vidi svoju majku kako plače, zna da nešto nije u redu.
  3. Omiljena igračka također će pomoći da preživite prve dane u jaslicama. Učiteljice mogu uspostaviti prirodan razgovor i interes s djetetom. Također će olakšati zaspati i pomoći u aktivnostima.


Prvi dani u vrtiću

Psiholozi ovu cjelodnevnu razdvojenost nazivaju imaginarnim rezanjem pupkovine. Učitelji kažu da je drugi dan najteži, kada dijete već zna kamo ide. Prvi dan je pun očekivanja, nepoznatog, novih igračaka, prostora i prijatelja. Drugi dan dijete je već svjesno odvajanja.
No taj je korak važan u emocionalnom i socijalnom sazrijevanju djeteta.

Razgovor i vježbanje

Savjeti psihologa uglavnom se odnose na otvorene razgovore. Prije polaska u vrtić objasnite djetetu kako tamo funkcionira, što će raditi i da ćete doći po njih u određeno vrijeme.

Najmanje tjedan dana prije polaska u vrtić prilagodite svoju dnevnu rutinu kakva će biti u vrtiću. Ustajanje ujutro, higijena, oblačenje, doručak, igre, ručak, popodnevno spavanje. Sve bi to dijete trebalo postaviti barem približno isto kao u vrtiću.

Nemojte se bojati vježbati i odvajanje. Ako ste u prilici, ostavite dijete baki, djedu ili prijateljima. Prvo sat vremena i postupno povećavajte interval. Vježbajte rastanak. Zagrljaj, poljubac, maženje, lijepe riječi, stvorite svoju naviku. Ipak, rastanak ne treba odgađati. Ali ne zaboravite uvjeriti dijete da ćete doći po njega.


SAVJETI:

  1. Nikada ne plašite dijete vrtićem i ne dopustite da to čini bilo tko drugi. Razgovarajte o vrtiću prirodno i na dobar način.
  2. Ako vrtićki sustav i učiteljice to dopuštaju, za prve dane pripremite djetetovu omiljenu igračku. Mala plišana životinja ili omiljen lik koji će mu pomoći da zaspi ili komunicira s učiteljima i drugom djecom.
  3. Zadovoljna majka = zadovoljno dijete. Prvi dani u vrtiću teški su i za majke. Budite što smirenija. Držite se režima, pokušajte ne plakati pred djetetom i nepotrebno ne opterećivati ​​vrtić telefonskim pozivima.



Hura za školu

Svako dijete i roditelj različito podnose prijelaz iz vrtića u školu. Neka su djeca vrlo uzbuđena što idu u školu, druga su pod stresom i u strahu. Kako biste umirili dijete, razgovarajte s njim što konkretnije o školi. Kako izgleda u učionici, kako ide nastava, kada može jesti. I ovdje vrijedi isto kao i kod polaska u vrtić - nikada dijete ne plašimo školom.

Znamo ono: "U školi će s tobom napraviti što treba" ili "Vidjet ćeš u školi". Za nervozniju i osjetljiviju djecu škola nakon ovih razgovora može biti stvarno strašna. Pokušajte ohrabriti dijete i odgovoriti na njegova pitanja.


Željeli bismo zahvaliti privatnoj osnovnoj školi Škola u Filipa u Banskoj Bystrici na prostoru za fotografiranje i spremnosti naših modela.
Učenice su uživale u fotografiranju, no svejedno žele u potpunosti uživati ​​u posljednjim prazničnim danima.


Zajednička kupovina za školu

Učinite ovo teško razdoblje ugodnijim uključivanjem djeteta u kupovinu. Odvedite dijete u trgovinu i neka pogleda stvari za školu. Objasnite mu za što će mu trebati i kako se to koristi. Ako imate priliku, dajte mu izbor i neka sam odabere između stvari za školu koje mu nudite.
Školi će se više veseliti ako ima školsku torbu s omiljenim junakom ili papuče u omiljenoj boji.

Neke kupnje možete obaviti i nakon polaska u školu. Na taj način možete motivirati dijete. Poslije škole odvedete ga u trgovinu i zajedno odaberete bilježnice, korice za knjige, alat točno prema zahtjevima škole.


SAVJETI:

  1. Ispričajte djetetu vlastita sjećanja na školu. Smiješne zgode mogu opustiti dijete. Ako prepoznaju prijatelje svojih roditelja s kojima ste išli u školu, recite im da ste ih upoznali kroz školu.
  2. S djetetom odaberite odjeću za prvi dan škole. Zatim svečanu odjeću pripremite u ormar, ili je nekoliko dana prije polaska u školu objesite u dječjoj sobi. Ovako će čekati svečani dan.
  3. Pokušajte s djecom pogledati fotografije škole na njihovoj web stranici. Pogledajte klubove, aktivnosti, učitelje. Možete prošetati školom i diviti se igralištu ili ukrašenim učionicama.
  4. Plašljivija djeca će uživati ​​u sitnici koju mogu sami odabrati. Kad su tužni u školi, mogu si dati hrabrosti. To može biti privjesak za ključeve koji visi na torbi ili mali predmet u pernici. Neke škole ne dopuštaju nošenje igračaka jer one odvlače pozornost djece.
  5. Pustite dijete da odabere koji će mu međuobrok pripremiti. Možete ga uključiti u ovaj proces. U trgovini ga možete pozvati da odabere voće za školu. Stavite poruku u njegovu kutiju za užinu sa slikom ili porukom koju mu učitelj može pročitati.

Želimo vam ugodan početak u jaslicama, vrtiću ili školi. Vjerujemo da ćete biti uspješni i da će vaša djeca biti izvrsni učenici.

Prijavite se za newsletter te dobijte popust od 5 eur

Nikada ne propustite ponudu. Prijavite se u newsletter i dobijte popust u visini od 5 €, koji važi za prvu kupovinu u vrijednosti od 70 €

×
Pretražujemo